Świece Osobiste

Informacje

Biografia / Artysta o sobie

Świece Osobiste wydarzyły mi się :). Nie powstały jako pomysł na biznes. W 2001 roku przed Bożym Narodzeniem musiałam własnoręcznie wykonać jakieś prezenty dla bliskich. Jako że w domu miałam zawsze dużo świec stołowych oraz mnóstwo suszonych kwiatów, po przetopieniu zwykłych fabrycznych świeczek powstały dwie pierwsze świece-lampiony. Moja siostra, Basia, gdy już uwierzyła, że to mój wyrób autorski, zasugerowała, że mogłabym sprzedawać takie świece. Popukałam się w głowę. "Jak to sprzedawać? Jestem polonistką!". Ale zaczęło mnie korcić wykonywanie kolejnych świec. Wkrótce wciągnęły mnie zabawy z formą.
Pierwsze świece kupowali moi przyjaciele i znajomi, zafascynowani nieograniczonymi możliwościami wtapiania w parafinę rozmaitych przedmiotów: powstała świeca karnawałowa z konfetti, świeca z ciasteczkami, wstążkami i koronką, szklanymi kulkami, drewnianymi zabawkami na choinkę, a także różne roślinne, leśne, kwietne. Z czasem przestały mnie pociągać eksperymenty z ozdabianiem świec, formy się uprościły, skupiłam się na liniach i kolorach roślin.
Refleksja przyszła później - zrozumiałam, że zawsze mnie pociągało światło. Światła jako takiego właściwie nie widać, tak jak nie widać powietrza... Widzimy tylko to, co jest przez światło oświetlone, wydobyte dzięki niemu. Nieosłonięty płomień jest zbyt mocny dla wzroku, przepala, oślepia, jest białą plamą... Ale światło złapane w przesłonę, w półprzezroczystą parafinę, służy ukazaniu i uwydatnieniu piękna (tu: roślin, kwiatów). Świece Osobiste to zatrzymana chwila, ożywione wspomnienie: prawdziwe rośliny, prawdziwy ogień, żywe światło.
Aneta Szuniewicz - Świece Osobiste

Ogłoszenie / dodatkowe informacje od Artysty:

Nazwa „Świece Osobiste” podkreśla, że świece i lampiony są unikatowe, tak jak unikatowa jest każda osoba. Choć istnieją powtarzalne wzory, np. świece bratkowe, leśne, różyczkowe, każda z nich jest nieco inna. Nie powstają w formach, tylko w rękach, są więc nieco krzywe, nierówne, większe, mniejsze. Każdy kwiatek jest inny. Czy nie takich przedmiotów szukamy na prezent? Osobistych?

Świece wypalają się do wewnątrz, tworząc lampion. We wnętrzu powstaje okrągły lej, w który po całkowitym wypaleniu się knota można włożyć fabryczną białą świecę-słupek i..... palić od nowa (powinna to być świeca o dobrej jakości i nigdy tealight, ponieważ jego aluminiowa osłonka silnie się nagrzewa i mogłaby przetopić dno lub ściankę).

Wszystkie rośliny są wtopione w wierzchnią warstwę świecy, a knot jest tak dobrany, by pozostawała odpowiednio gruba „ścianka”, nie ma więc ryzyka zapalenia się dekoracji. One się jedynie rozświetlają od środka.
Należy pozwolić, by knot sam się spalał, nie przycinać go. Optymalny otwór powstaje, gdy świeca się wypala przez 3-6 godzin. Wprawdzie można palić świecę przez całą noc (duże wypalają się minimalnie przez 160 godzin, małe przez 100), ale to ryzykowne zostawić świecę bez dozoru.

Gdyby na dnie wypalonego otworu zebrał się nadmiar parafiny, należy zgasić świecę i szybko odlać nieco parafiny (próba odlania parafiny przy zapalonym knocie kończy się okopceniem ścianki).

Świece parafinowe są wrażliwe na duże zmiany temperatury. Dlatego nie należy ich wystawiać na mróz (mogą popękać wzdłuż łodyżek roślin) ani na słońce (na nasłonecznionych parapetach miękną i tracą kształt oraz mogą się odbarwić). Najlepsze są temperatury pokojowe.

Jeśli to możliwe, należy trzymać świece z dala od przeciągów, by tworzył się ładny okrągły otwór. Jeśli to niemożliwe, obracać ją czasem.

Świece są wykonane z pierwszogatunkowej parafiny, nie mają żadnego zapachu, nie kopcą i nie dymią. Można dodać nieco olejku zapachowego, jeśli ktoś lubi, albo po wypaleniu się otworu wstawić świecę zapachową (jasną!).

Świece na sam koniec są malowane bezbarwną parafiną, można je zatem bez obaw postawić na obrusie bez podstawki.

Lampiony Osobiste nie mają dna, są przeznaczone do używania ze świecami stołowymi, tealightami lub żarówkami LED (czyli tymi, które się nie rozgrzewają). Ich średnica jest dobrana tak, by ciepło świecy nie uszkadzało lampionu i nie powodowało jego mięknięcia.

W sprawie wysyłki za granicę proszę o kontakt, koszty zależą od wagi i kraju przeznaczenia.

Materiały używane przez Artystę:

parafina, suszone kwiaty, suszone rośliny, szkiełka

Tagi:

światło, lampion, lampion osobisty, Świece osobiste, kwiaty, świeca, Świeca osobista, świece

Świece Osobiste

Świece Osobiste

w Trendymanii od: 2013-05-15
0 dostępnych
48 sprzedanych
22 opinie  (100% poz.)
Informacje o Artyście
Dane adresowe i Regulamin
Blog Artysty
przeczytaj najnowsze wpisy