jagna birecka

Informacje

Biografia / Artysta o sobie

Tworzenie biżuterii nie zawsze było moim podstawowym zajęciem. Fascynuje mnie wiele rzeczy, dlatego najpierw ukończyłam Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, później studiowałam ceramikę w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii, i dopiero z czasem hobby, jakim projektowanie biżuterii było dla mnie od dawna, przerodziło się w wykonywany zawód.

Pracując w zawodzie architekta zawsze szukałam równowagę pomiędzy sztuką, a funkcjonalnością moich projektów. Także teraz, projektując i wykonując biżuterię szukam podobnej równowagi i dlatego tworzę prace z jednej strony wyraziste, które są nie tylko estetyczne, ale także (a właściwie przede wszystkim) maja za cel podkreślenie osobowości swojego właściciela, a z drugiej - zapewniają komfort użytkowania.

Do tworzenia moich prac używam wielu różnych materiałów, jednak moim ulubionym pozostaje Polymer Clay. Jest to materiał w Polsce jeszcze niezbyt popularny jako profesjonalne medium artystyczne, jednak mam nadzieję, że ten stan rzeczy wkrótce ulegnie zmianie. Polymer Clay to materiał, który nie ma sobie równych, jeżeli chodzi o możliwości. Pracuję z tym materiałem od wielu lat i wciaż nie mam dość eksperymentowania i odkrywania nowych połączeń kolorów, form i faktur. Stale doskonalę swoje umiejętności, rozwijam swoje własne techniki i ich kombinacje, które nadają moim pracom unikalny i niepowtarzalny charakter.
Inne moje ulubione materiały to srebro, drewno, kamień (raczej polny, niż diament). Generalnie preferuję surowe materiały, praca z nimi daje mi większe poczucie panowania nad projektem i realizacją pracy.

Większość moich prac to unikaty, prace powstające w jednym tylko egzemplarzu. Czasem, z zupełnie prozaicznych przyczyn, tworzę krótkie serie, jednak i wtedy powstają prace tylko podobne do siebie, nigdy identyczne.

Jeśli zaś chodzi o moje inspiracje, to kształtuje mnie to, co widzę, co czuję, i czego doświadczam. Moje inspiracje pochodzą ze świata, który mnie otacza, jednak nie staram się go dosłownie odtwarzać. Moją intencją jest raczej poruszyć zmysły odbiorcy, dlatego unikam form dosłownych, przykładając większą wagę do koloru i do kompozycji graficznej, która jest oszczędna i czysta. Dążę do tego, żeby moje prace cieszyły oko, pobudzając zarazem wyobraźnię odbiorcy.

Moje prace, tak biżuteryjne, jak i ceramika dekoracyjna, były wystawiane w ramach wystaw grupowych i indywidualnych w Polsce oraz w Belgii, gdzie przez kilka lat mieszkałam.

Produkty wyróżnione przez Artystę

Materiały używane przez Artystę:

polymer clay

Tagi:

jagna birecka, polymer clay

jagna birecka

jagna birecka

w Trendymanii od: 2016-10-13
4 dostępne
3 sprzedane
1 opinia  (100% poz.)
Informacje o Artyście
Dane adresowe i Regulamin
Blog Artysty
przeczytaj najnowsze wpisy