Przejdź do sklepu Artysty Czytasz bloga:
moai-nui


 • Lampion ceramiczny, istota ognia w sztuce ogrodowe

  Oświetlenie ogrodu jest niezwykle ważnym elementem jego całości. Niejednokrotnie w przestrzeni amatorskiej jego natężenie jest zbyt wielkie, niszczące tajemniczość, nastrój. Wprowadza jednolitość przestrzeni degradując elementy wymagające podkreślenia.
  Przestrzeń prywatna, kameralna wymaga odpowiedniej oprawy - profanacją jest niszczenie intymności zmroku sztucznie kontynuując dzień (strategia ta uzasadniona jest zaledwie w strefie wejściowej, warunkując poczucie bezpieczeństwa).

  Forma lampionu, choć utrzymana w eklektycznym stylu, przywodzi na myśl budowle sakralne. Bowiem dla wielu z Nas, wieczór w ogrodzie, w asyście gwiazd i lampki czerwonego wina, permanentnie lub ulotnie staje się sferą sacrum. Sferą którą podświadomie aranżujemy dość intymnie, nastrojowo, otaczamy ciszą wypełnioną przez naturę..

  Wyższość ognia świec trudno przyrównać do stałego, pozbawionego atmosfery światła rozżarzonego drucika żarówki. Cała celebracja wskrzeszenia ognia w lampionach stopniowo buduje nastrój, dość subtelnie oświetlając otaczającą przestrzeń.

  Ogień wykazuje również silne znaczenie w sztuce ogrodowej Feng shui. Obok wody, ziemi, drewna i metalu jest jednym z pięciu chińskich żywiołów. Wzajemne powiązania między nimi mogą być niszczące bądź twórcze. Negatywne oddziaływanie powstaje w zestawieniu ognia z wodą, bowiem woda z natury wpływa na płomień niszcząco. W przypadku ceramiki, zestawienie powyższych pierwiastków wzbogacone jest o żywioł ziemi, który je rozgranicza i neutralizuje, gdyż ceramika wywodzi się ze skał...

  Obecnie w mojej galerii znajdują się 2 wielkości lampionów poszczególnych typów.
  Również w tym zamyśle kierowałem się sztuką Feng shui, bowiem południowo-zachodnia część ogrodu to strefa związków, w której wszystkie elementy powinny być zestawione w pary. Według tej filozofii potęguje to przepływ pozytywnej energii wpływając na relacje międzyludzkie. W strefie tej sfera sacrum nabiera szczególnego znaczenia potęgując powyżej opisaną celebrację otaczającego nas piękna i spokoju..

  Polecam szczególnie,
  moai-nui, Architekt Krajobrazu

  moai-nui   moai-nui: Komplet   moai-nui: Lampion ceramiczny Iglica wysoka  
 • Nie ma jeszcze komentarzy. aby skomentować